Jak (nie) przygotować się do sesji fotograficznej z Małym Dzieckiem . – Fotograf Wysokie Mazowieckie

Fotograf Wysokie Mazowieckie

Wybierając się do studia fotograficznego wraz ze swoją Pociechą, wielu Rodziców ma wizję radosnej i lekkiej sesji foto dla swego Dzieciątka rodem z reklamy. W skrócie obrazek pojawiający się w ich głowach  jest mniej więcej taki : szczęśliwe dziecko śmieje się wdzięcznie do aparatu, pozuje jak model, wraz z błyskiem lamp mnożą się uśmiechy dziecka i entuzjazm. W powietrzu latają motyle i złoty kurz. Stop.Cięcie. Wróć.  Po pierwsze, w reklamach pokazany jest efekt końcowy….kto to wie jak długo dziecię było zabawiane i zachęcane za kulisami . Po drugie, spece od marketingu i grafiki również maczają w tym ręce i czasami fotografia, cóż jest nieco spreparowana… Sesja fotograficzna dla dziecka, czy to niemowlaka, czy juniora, jest wspaniałą pamiątką zarówno dla dziecka jak i rodziców. Pamiątką na całe życie, również dla przyszłych pokoleń. Planując wykonać takie zdjęcia pamiętajmy przede wszystkim, że mamy do czynienia z małym Człowiekiem, który ma swoje potrzeby, prawa i charakter. Ten Mały Człowiek jest na świecie dużo, dużo krócej od nas , jeszcze tak mało poznał, tak dużo rzeczy ma do odkrycia… To co dla nas jest znane, dla niego jest zupełnie obce, jak nowy ląd, nowe odkrycie, które może onieśmielić, zaciekawić, przestraszyć, zaintrygować, rozśmieszyć…. Tym nieznanym jest między innymi studio fotograficzne – czytaj : pomieszczenie, które nie jest ani pokojem, ani sklepem, ani gabinetem u pani doktor, pomieszczenie inne, z dziwnymi dużymi rzeczami stojącymi jak wielkie czarne ptaki na jednej nodze , z których na dodatek świeci światło….. ( lampy błyskowe). Nie wspominając o fotografie, który kuca naprzeciw małego człowieczka , coś przykłada do oka i coś mówi…  🙂 Można by dalej rozpisywać się , w jaki sposób dziecko teoretycznie odbiera świat, ale przejdę do sedna . Drodzy Rodzice , Opiekunowie, Dziadkowie , krótka ściągawka jak przygotować się do sesji fotograficznej z Dzieckiem, by ten czas był miły i sprawnie nam szło 🙂
  • dziecko powinno być wyspane. Nie ma nic gorszego niż niewyspany dorosły….niewyspane dziecko to katastrofa
  • dziecko powinno być najedzone.  jak Polak głodny, to zły. Mały też.  Warto mieć ze sobą w razie draki jakieś drobne przekąski : paluszki,chrupki, tubki z owocami, chlebek, mleko itp, w zależności od menu, oraz woda lub napój do picia.
  • dziecko powinno być zdrowe, chore , przeziębione po prostu źle się czuje i nie ma siły i ochoty na pozowanie
  • warto wziąć ulubioną zabawkę dziecka , aby poczuło się pewniej
  • ubranka na zmianę do pozowania
  • w razie potrzeby – nie krępujemy się, prosimy o przerwę na : przewinięcie dziecka, nakarmienie , napojenie itp. Dziecko ma czuć się komfortowo.
  • malutkie dzieci moim zdaniem nie rozumieją prośby “uśmiechnij się” . Dobrym pomysłem jest przypomnienie sobie, co też rozśmiesza dziecko.? Może jak mamusia kicha na niby jest strasznie zabawne ? a może Tatuś robi śmieszne miny ?  Czy uśmiech na twarzy wywołuje ulubiona piosenka ? A może młodszy brat/siostra skutecznie umie rozśmieszyć Maleństwo ?
  • sesja fotograficzna to bardzo fajne wydarzenie, ale nie zabierajmy na nią całej rodziny. Dziadkowie i ciocie dopingujący z kilku różnych stron dezorientują małego modela, który w końcu nie wie , gdzie ma patrzeć i co robić ? Wystarczy Mamusia i Tatuś, a do zabawiania jedno z nich.
  • nie stresujmy się całym wydarzeniem, bo dziecko to czuje, nie spinajmy się , że musi się uśmiechać, musi ładnie wyjść. Potraktujmy to jako zabawę, przygodę, coś co robimy razem z dzieckiem, bez żadnej presji. Tak więc bierzemy ze sobą dobre nastawienie i uśmiech !

Poniżej galeria zdjęć w studio pewnej dobrze znanej nam Małej Modelki Mai.  Niech nie zwiedzie Was ten uśmiech – myśmy musieli na niego ciężko zapracować 🙂 Były więc wygłupy, przekupne paluszki, w międzyczasie przerwa na mini posiłek oraz toaletę 🙂

 

O autorze:

Powiązane wpisy

Komentarze są wyłączone

Scroll Up
Klisz-Art © 2021 ”gansa.pl